For partners

The Best In English competition is the biggest online English language competition in the world. It is a benchmarking tool for high school students identifying the real talents for the English language and not only that. The top students within the competition are supertalented in general.

In 2018 there were 21100 high school students participating from 992 high schools and from 30 different countries.

There are various companies involved in the Best in English competition who care about the future of high school students and the secondary schools they attend. They mainly help us by:

  • Donating prizes for the top 20 students
  • Financial support
  • Co-organizing the contest

This way we would like to thank to all our partners!

Would you like to become a partner of the BIE contest? What are the options?

  • PR Services
  • HR Support
  • Contacts and networking

PR and Marketing Services

Become a part of a competition with 21K students and develop your CSR further. Use the full potential of the great number of viewers during the contest, attend presentations and handing out certificates to the best of them during ceremonies, present your company online using our communication channels.

HR Support

Build your image of a great employer among the students on high school level with a majority entering the labour market within a year or two. Work with the best high school students in the country and invite them to Open door events at your company or offer them an Internship program, site visit, summer training or just an excursion to a class accompanied by their lecturer.

Contacts and networking

Work with the best students in the country, their teachers and the school representatives. Attend our events with students, be part of our presentations, career days and gain valuable contacts.

Do you like the competition?

register become a partner

References

Reference placeholder

Umedjon Inoyatov

International Presidential School

Dushanbe, Tajikistan

Dear all the members, organizers, partners and sponsors of Best in English. It was very kind of you to provide our students a great chance to compete with their peers all around the world. Of course, it was the first time of our participation in this contest and there was some misunderstanding and network difficulties. But by any way taking part in this contest, our students got a lot of enthusiasm for their studying English. Also, they learned many new important skills, which will be beneficial for their first term assignments. On behalf of all the participants of Best in English from International Presidential School, we are heartfully grateful to all of you and wish all the best for the future prosperity of this international contest and hope that this will be a big opportunity for the students from different countries to promote English Language as a Global Language. Heartily and endless gratitude for organizing this contest from English Department of IPS particularly MR. Abdulloev Umedjon.

Jana Hlaváčová

Academic School

Zlín, Czech Republic

Naše škola se již řadu let zúčastňuje soutěže Best in English, protože účast v této soutěži je pro naše studenty výzvou k tomu, aby si porovnali své znalosti angličtiny se studenty na školách v ČR i v zahraničí. Studenti zároveň soutěží a porovnávají si své výsledky mezi sebou navzájem a každý se snaží být ten nejlepší. Za účast v soutěži dostávají účastníci kromě jedničky i sladkou odměnu, a ti nejlepší diplom.

Naděžda Schánová

Gymnázium Lovosice

Lovosice, Czech Republic

Soutěž Best in English je soutěží, která kráčí s dobou. Naši žáci jsou účastníky již osmým rokem a na své umístění mohou být někteří právem pyšní. Soutěž se stala ambiciózním projektem, který umožňuje žákům srovnání svých schopností zvládat anglický jazyk v žebříčku konkurence a to z různých úhlů pohledu i v mezinárodním měřítku. Online test je profesionálně připraven a spolupráce s jejími organizátory je prvotřídní.

Contact us